život krav a oveček, které své mléko dávají mlékárně na výrobu sýrů, másla a brynzy Liptov

Výhled na Tatry, masáž, procházky voňavými loukami plnými horských bylinek, škrábání zad … Zní to jako příjemný návod na dovolenou a přitom mluvíme o životě krav a oveček, které své mléko dávají mlékárně na výrobu sýrů, másla a brynzy Liptov.

život krav a oveček, které své mléko dávají mlékárně na výrobu sýrů, másla a brynzy Liptov
život krav a oveček, které své mléko dávají mlékárně na výrobu sýrů, másla a brynzy Liptov

Spokojený život zvířat
Krávy a ovce ze 73 Slovenských farem a salaší, které dodávají mléko výhradně pro výrobky Liptov, se pasou v horském prostředí Liptova, Oravy, Spiše a v případě ovčího mléka i na Gemeru. Při chovu se s dodržují „welfare“ podmínky, to znamená, že zde vládne pohoda, blaho a prosperita. V kravínech najdete dokonce i masážní kartáče a ventilátory. Dobytek má dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kde spásají šťavnatou trávu a bylinky. Liptov vsadil na tradiční plemena zvířat, které mají předpoklad na zvýšené fyzické zatížení v členitých horských pastvinách. A tak slovenská strakatá (kráva), či valaška (ovečka), jsou součástí stád.

Produkce mléka je v horské oblasti
Produkce mléka je v horské oblasti

horské mléko
Evropská unie vydala nařízení, kterým stanoví podmínky, kdy je možné označit mléko jako HORSKÁ. Liptov je splňuje všechny. Produkce mléka je v horské oblasti, suroviny a krmivo pocházejí hlavně z horských oblastí a mléko se zpracovává stejně ve stanovené nadmořské výšce, a to minimálně 500 m. Pokud k tomu připočteme ještě i spokojený život krav a ovcí, můžeme mluvit skutečně o horském mléce, které se používá na výrobu našich liptovských sýrů, pařených specialit, brynzy a másla. Konečně chuť, barva a vůně výrobků Liptov je dána i díky dobrým chovným podmínkám a díky bohaté rostlinné rozmanitosti horských pastvin.

Mléko pod lupou
Akreditované laboratoře prováděly sérii testů s cílem zjistit, co se nachází v horském mléce a zda obsahuje pesticidy. Horské mléko dopadlo velmi dobře. Kromě toho, že obsahuje vše, co má obsahovat dobré mléko a pozitivně překvapil zvýšený obsah vitamínu A. Vitamin A přispívá k normálnímu metabolismu železa, k zachování zdravých sliznic, k udržení zdravé pokožky, dobrého zraku a podílí se na správném fungování imunitního systému. Laboratoře prováděli i samostatné testování horského mléka na zachycení přes 700 pesticidů a jejich relevantních reziduí. A výsledek? Všechny analýzy potvrdily, že horské mléko neobsahuje žádný z těchto pesticidů.