život krav a oveček, které své mléko dávají mlékárně na výrobu sýrů, másla a brynzy Liptov

Výhled na Tatry, masáž, procházky voňavými loukami plnými horských bylinek, škrábání zad … Zní to jako příjemný návod na dovolenou a přitom mluvíme o životě krav a oveček, které své mléko dávají mlékárně na výrobu sýrů, másla a brynzy Liptov.

Spokojený život zvířat
Krávy a ovce ze 73 Slovenských farem a salaší, které dodávají mléko výhradně pro výrobky Liptov, se pasou v horském prostředí Liptova, Oravy, Spiše a v případě ovčího mléka i na Gemeru. Při chovu se s dodržují „welfare“ podmínky, to znamená, že zde vládne pohoda, blaho a prosperita. V kravínech najdete dokonce i masážní kartáče a ventilátory. Dobytek má dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kde spásají šťavnatou trávu a bylinky. Liptov vsadil na tradiční plemena zvířat, které mají předpoklad na zvýšené fyzické zatížení v členitých horských pastvinách. A tak slovenská strakatá (kráva), či valaška (ovečka), jsou součástí stád.

horské mléko
Evropská unie vydala nařízení, kterým stanoví podmínky, kdy je možné označit mléko jako HORSKÁ. Liptov je splňuje všechny. Produkce mléka je v horské oblasti, suroviny a krmivo pocházejí hlavně z horských oblastí a mléko se zpracovává stejně ve stanovené nadmořské výšce, a to minimálně 500 m. Pokud k tomu připočteme ještě i spokojený život krav a ovcí, můžeme mluvit skutečně o horském mléce, které se používá na výrobu našich liptovských sýrů, pařených specialit, brynzy a másla. Konečně chuť, barva a vůně výrobků Liptov je dána i díky dobrým chovným podmínkám a díky bohaté rostlinné rozmanitosti horských pastvin.

Mléko pod lupou
Akreditované laboratoře prováděly sérii testů s cílem zjistit, co se nachází v horském mléce a zda obsahuje pesticidy. Horské mléko dopadlo velmi dobře. Kromě toho, že obsahuje vše, co má obsahovat dobré mléko a pozitivně překvapil zvýšený obsah vitamínu A. Vitamin A přispívá k normálnímu metabolismu železa, k zachování zdravých sliznic, k udržení zdravé pokožky, dobrého zraku a podílí se na správném fungování imunitního systému. Laboratoře prováděli i samostatné testování horského mléka na zachycení přes 700 pesticidů a jejich relevantních reziduí. A výsledek? Všechny analýzy potvrdily, že horské mléko neobsahuje žádný z těchto pesticidů.