Za rok se ve státních vlacích na Slovensku svezlo zdarma 24 milionů lidí

Bezplatná přeprava ve vlacích se na Slovensku zavedla od 17. listopadu loňského roku.

Ve vlacích státní Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) se za rok fungování bezplatné přepravy odvezlo zdarma přibližně 24 milionů cestujících. Zavedení bezplatné dopravy od 17. listopadu loňského roku tak podle ZSSK zvýšilo zájem lidí o cestování železnicí.

„Ve vlacích se během roku 2015 vozí přibližně o 21% více cestujících,“ vyčíslil ředitel úseku obchodu ZSSK Jozef Schmidt. Denně se tak podle jeho slov odveze po kolejích o více než 26.000 cestujících víc a každý den jezdí ve vlacích přibližně 150.000 lidí.

Za devět měsíců roku 2015 přitom ZSSK zdarma přepravila 17,6 milionu lidí, což představuje 43% ze všech cestujících. Aktuálně je v systému bezplatné přepravy registrovaných 847.404 lidí.

Podle analýzy dosavadního chování cestujících umí železniční společnost říci, že člověk zaregistrován do systému bezplatné přepravy uskutečnil v průměru 22 cest. „Jedna cesta měří 66 km, je to výrazně více než je délka průměrné cesty platícího cestujícího,“ popsal Schmidt.

Mnozí důchodci využili bezplatného cestování k poznávání a turistické Slovenských pohoří.

Současně podle železničářů meziročně stoupl i zájem o cestování za prací. Počet cest zrealizovaných na traťové předplatné jízdenky totiž narostl o pětinu. Průměrná vytíženost vlaků ZSSK tak narostla z 26 na necelých 30%.

Bezplatná přeprava ve vlacích se na Slovensku zavedla od 17. listopadu loňského roku. Zdarma mohou cestovat všechny děti do 15 let, studenti denního studia do 26 let a důchodci, kteří mají přiznán jakýkoliv důchod na základě zákona o sociálním pojištění. Podmínkou je však zaregistrování do zvláštního systému ZSSK a získání průkazu na bezplatnou dopravu.

1 komentář: „Za rok se ve státních vlacích na Slovensku svezlo zdarma 24 milionů lidí“

Komentáře nejsou povoleny.