Vysílání Rozhlas a televize Slovenska k 25. výročí Sametové revoluce

K 25. výročí Sametové revoluce jsme v rozhlase a televizi připravili speciální tematické vysílání.

Rozhlas a televize Slovenska
Rozhlas a televize Slovenska

Jednotka se v tomto období zaměří hlavně na filmovou tvorbu, vysílání k 25. výročí Sametové revoluce bude na Jednotce doplněno společným vysíláním České televize a Rozhlas a televize Slovenska. Moderátoři Martin Strižinec a Václav Moravec přivítají v Bratislavě živě O 5 minut 12 Roberta Fica a Bohuslava Sobotky. V tento den se také odehraje Vzpomínková slavnost k 25. výročí Sametové revoluce pod záštitou prezidenta České republiky Andreje Kiska, ve vysílání Rozhlas a televize Slovenska bude slavnost zařazena na Jednotce v hlavním vysílacím čase ve 20:20.

Tématu Listopad ’89 je na dvojku věnováno několik diskusních pořadů. Téma otevírá Večer pod lampou (13. 11.) a uzavírá Večeře s havrany s podtitulem Jsme 25 let po Sametové revoluci svobodnými? (18. 11.)
Během svátečního dne 17. listopadu budou s moderátorem projektu Dějiny Tomášem Slezák diskutovat dopoledne i odpoledne v tematických diskusních blocích Studie Dialog 2014 hosté z různých oblastí společenského života na téma polistopadového vývoje společnosti. Na dvojku je také připravena televizní premiéra celovečerního dokumentu slovenské režisérky Olgy Somerovej o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky.

Významnou historickou událost, která změnila kurz směřování naší země, Rádio Slovensko reflektuje ve vysílání nejen v den výročí, ale i v celém týdnu předtím. Oslavy Rádio Slovensko odstartovalo již 10. listopadu v pořadu Příběh na týden. Během oslav 17. listopadu budou regionální studia Rádia Regina sledovat aktuální události k výročí v regionech, ale také si budou připomínat podoby Sametové revoluce mimo Bratislavy. Posluchačům v zahraničí chce Rádio Slovakia International přiblížit nejzásadnější změnu v novodobé historii Slovenska a Česka, kterou spustili události 17. listopadu. Rádio Devín připravilo premiéru hry Sedm dní do pohřbu. Rozhlasová hra, kterou na motivy románu Jana Roznera zdramatizoval Peter pavlač, účinkují Jana Oľhová, Dano Heriban a Ján Kožuch. V hudebních playlistech Rádia_FM se objeví několik písniček, s nimiž jsou listopadové události v Československu spojeny (K. Kryl, J. Nohavica, J. Filip). Domácích interpretů budou doplňovat zahraniční interpreti, jejichž skladby zařazujeme do kategorie protest songů nebo angažovaných písní (B. Dylan, U2 a pod.)