Vybíráme pracovní notebook pod stromeček

Podíváme se na pracovní notebooky, které se zaměřují hlavně na kvalitu zpracování a komfort používání.

notebook pod stromeček
notebook pod stromeček

Výběr pracovního notebooku probíhá jinak, než výběr multimediálního, herního notebooku, či netbooku. Zatímco multimediální notebooky se zaměřují hlavně na výkon a vzhled, netbooky zase na mobilitu. Pracovní notebooky kombinují dostatečný procesorový výkon s mobilitou, výdrží baterie, ale hlavně kvalitou zpracování. Byznysový notebook musí být dostatečně odolný, aby vydržel časté přenášení a nehrozilo jeho poškození drobným pádem či nárazem.

Důležitým prvkem je ovládání, klávesnice a touchpad, případně trackpoint. Klávesnice pracovních modelů bývají na vysoké úrovni, podstatné je chování kláves, jejich odezva, hlučnost a rozložení. Touchpad pracovního notebooku by měl být matný, multitouch není podmínkou. Matný proto, aby se na něj při znečištění mastnotou prst nelepil a pohyb nebyl trhaný.

Vzhled není až tak podstatný, pracovní notebooky jsou konzervativní, strohé, což mnoha technicky zaměřených uživatelů přitahuje. Populární jsou pouze mírně zaoblené hrany, černá, nebo tmavě šedá barva a žádné barevné prvky. Indikační LED by neměly být příliš intenzivní, aby nerušily při práci.

Konektivita je podstatným prvkem, kromě běžných rozhraní přijde vhod USB 3.0, FireWire, zda PC Card nebo Express Card slot. Bezdrátová konektivita je tvořena přinejmenším Wi-Fi a Bluetooth, pro ty, kteří potřebují být připojeni stále, přijde vhod 3G modem. Výhodou jsou rozměrné kvalitní antény, které chytí signál i tam, kde jiné zařízení mají smůlu.

Nesmíme zapomínat na bezpečnost, ať už pasivní v podobě klávesnice odolné vůči tekutinám, nebo magnesiové klece displeje. Aktivní bezpečnost sestává například z TPM čipu, čteček Smart Card, nebo čtečky otisku prstu.

Výkon není až tak důležitý, ale základem by měl být kvalitní procesor a dostatek RAM, minimem jsou 2 GB, ideálně 4 GB. Očekáváme práci s virtualizací, náročným softwarem, takže výkon je na místě. Grafický výkon je z větší části nepodstatný, moderní procesory s Intel GMA HD si vystačí, ale v lepším případě je notebook osazen pracovní grafickou kartou, která exceluje v náročných 2D zobrazeních, ale pomůže i ve 3D.

Podstatná je i záruka, preferujeme servis NBD (následující pracovní den), ideálně s opravou na pracovišti – On Site. Množství výrobců nabízí rozšířenou záruku na tři až pět let.

Acer TravelMate 8572G
obrázky, 2010, AutoTech, fordlorfd, proj, hall Notebooky Acer tradičně patří mezi nejlevnější a tak nikoho nepřekvapí, že i model TravelMate 8572G je nejlevnějším profesionálním a plně vybaveným přístrojem v našem výběru. Jednoduché, černé tělo je vyrobeno z pevného plastu. Acer TravelMate 8572G má Patnáctipalcová širokoúhlý displej s rozlišením 1 366 × 768 bodů.
Základem Aceru TravelMate 8572G jsou výkonné procesory Intel Core i3 a i5. Standardně je dodáván s 4 GB RAM a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce GT330M s 1 GB vlastní paměti. Běžný je 500 GB disk se 7 200 otáčkami a plná komunikační výbava. Připojení USB 3.0 však chybí. Cena Acer TravelMate 8572G startuje kolem 850 eur a ani při nejvyšší konfiguraci nepřekračuje 1 000-eurovou hranici. Pokud hledáte výkonný pracovní notebook za co nejnižší cenu a nepotrpíte si na prémiové značky, je Acer TravelMate 8572G dobrou volbou.

Apple MacBook Pro
obrázky, 2010, AutoTech, fordlorfd, proj, hall Apple Macbook Pro je takříkajíc kapitolou samou o sobě, neboť jde o kombinaci zařízení a operačního systému. Jde o výkonný notebook z hliníkovým tělem, které je frézované z jednoho kusu a tak je extrémně pevné. Kvalita zpracování je špičková, na úrovni vlajkových lodí jiných výrobců. Designem jde o jednoduché, stříbrné tělo, což je neklamnou značkou Apple.
Macbook kombinuje dostatečný výkon s kvalitou zpracování a vysokou výdrží na baterii. Některých odradí operační systém Mac OS X, pro jiné je výhodou. V případě, že potřebujete prostředí Windows, je možná jeho instalace namísto Mac OS X, nebo virtualizace.

MacBook Pro se pohybují mezi 1 200 až 2 500 eury, záleží na velikosti a konfigurace. Nejvýkonnější kousky mají procesor Core i7, displej s rozlišením 1920 × 1200 obrazových bodů a grafickou kartu GeForce GT330M.

TIP: Test Apple Macbook Pro 13 „: Jednolitý hliník

Dell Latitude E6510
obrázky, 2010, AutoTech, fordlorfd, proj, hall Dell Latitude je pracovní notebook, jde o nejvyšší Podnikové modely. Prodává se v různých konfiguracích, je možné upravit téměř každý komponent. Pro náročné se nabízejí i modely s přívlastkem ATG nebo XFR, ATG mají pevnější tělo, jakoby jemný pancíř a ochranu konektorů před nečistotami. XFR slouží pro nejnáročnější, připomínají notebook vestavěný do kufříku, jsou extrémně odolné vůči otřesům, prachu, nečistotám i vlhkosti / vodě.
Běžné modely, například E6510, jsou zhotoveny z hořčíkové slitiny, chrání základnu i LCD displej. Hmotnost se pohybuje kolem 2,5 kg, u menších modelů méně, takže jsou vhodné i na cesty. E6510 disponuje 15,6-palcovým, LED podsvíceným displejem s rozlišením 1600 × 900 obrazových bodů. Na baterii dokáže pracovat přes 6 hodin. Kvalitní a tichá klávesnice je podsvícená, což přijde vhod v nočních hodinách.

Po výkonové stránce najdeme procesor Intel Core i7 720QM s 4 jádry na frekvenci 1,6 GHz, při použití TurboBoost na 2,8 GHz. Samozřejmostí jsou 4 GB RAM DDR3 na 1 066 MHz a pracovní grafická karta nVidia Quadro NVS 3100 s 512 MB RAM.

Konektivita je více než dostatečná, najdeme 4 USB porty, škoda že jen verze 2.0, FireWire, dokovací konektor, PC Card i Express Card sloty a eSata. Taktéž i čtečku otisku prstu a čtečku paměťových karet. Použitým systémem je Windows 7 Professional. Cena se pohybuje pod 1 700 eury, což je za danou konfiguraci poměrně hodně. Levnější konfigurace a menší úhlopříčky začínají od 1 200 eur.

HP EliteBook 8540p
obrázky, 2010, AutoTech, fordlorfd, proj, hall HP EliteBook 8540p je zástupcem nejvyššího pracovního řady notebooků od HP. Jeho tělo je vyrobeno převážně z hořčíkové slitiny, kterou na citlivých místech doplňuje hliník. Kvalita zpracování notebooku je na vysoké úrovni. Povrch je matný, nezachycuje otisky prstů či jiné nečistoty. Designově EliteBook 8540p příliš překvapeni, zachovává si spíše konzervativní rysy. Zajímavá je klávesnice s vystupujícími tlačítky. Je odolná proti polití a má numerický blok.
Opravené: Původně jsme v článku uvedli, že tělo je vyrobeno z plastu. Není to však pravda, je vyrobeno z hročíkovej slitiny. Za chybu se omlouváme.

Patnáctipalcová širokoúhlý displej pracuje v rozlišení 1 366 × 768 bodů, nebo 1 600 × 900 bodů. HP EliteBook 8540p je postaven na moderním chipsetu Intel QM57. Je vybaven výkonnými procesory Intel Core i5 a i7 a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA Quadro NVS 5100 s 1024 MB vlastní paměti. Standardně je dodáván s 4 GB RAM a rychlým 320 GB pevným diskem s 7 200 otáčkami. Volitelně jej lze vybavit větším diskem, nebo SSD jednotkou.

Jako jeden z mála notebooků je HP EliteBook 8540p standardně vybaven dvojicí USB 3.0 portů, které doplňují tři USB 2.0 porty, FireWire, jeden e-SATA konektor, DisplayPort, VGA konektor a ExpressCard slot. Na spodní straně notebooku je konektor pro standardní HP dokovací stanici. Cena standardizovaných výbav HP EliteBook 8540p se pohybuje kolem 1 200 eur s DPH. Vzhledem k špičkové výbavě patří HP EliteBook 8540p jednoznačně mezi nejlepší profesionální volby v poměry ceny a výkonu.

TIP: Test HP EliteBook 8740w: Pracovní monstrum

Lenovo ThinkPad T410s
obrázky, 2010, AutoTech, fordlorfd, proj, hall Lenovo ThinkPad T410s je špičkově vybavený notebook, který v plném rozsahu zachovává tradice svých předchůdců a je jedním z posledních „pravých“ ThinkPadů. Na jeho těle nenajdete žádné kompromisy a zachovává maximálně konzervativní design. Tovární zpracování notebooku je na absolutně špičkové úrovni.
Lenovo ThinkPad T410s má čtrnáctipalcová širokoúhlý displej pracující v rozlišení 1 440 × 900 obrazových bodů. Nevýhodou je absence USB 3.0 konektorů. Vystačit si třeba s trojicí USB 2.0 konektorů, e-SATA konektorem, DisplayPortem a VGA konektorem. Standardem v řadě ThinkPad je jednotný dokovací konektor.

Notebooky z řady T410s jsou osazeny výkonnými procesory Intel i5, nebo i7 a standardně jsou dodávány s 4 GB operační paměti. Objednat si ho lze s pomalejším mechanickým pevným diskem, nebo výkonným SSD diskem. Silnou zbraní notebooku je softwarová výbava ThinkVantage pro správu a zabezpečení systému.

Lenovo ThinkPad T410s je v prodeji v několika konfiguracích. Na našem trhu najdete spíše konfigurace s SSD diskem. Tehdy cena notebooku startuje mírně nad hranicí 2 000 eur s DPH. Lenovo ThinkPad T410s je rozhodně dobrou volbou, ale vzhledem na cenu ho doporučujeme spíše zapáleným fanouškem značky. Pokud hledáte racionální volbu s lepším poměrem ceny a výkonu, poohlédněte se raději jinde.

Sony Vaio Z13Z9E
obrázky, 2010, AutoTech, fordlorfd, proj, hall Sony Vaio Z13 je drobný, 13-palcový notebook s nekompromisním výkonem a ještě nekompromisnější cenou. Základna je plastová, ale výrobce použil kovové díly, takže jde o jakýsi hybrid. Takto drahý notebook by si ale zasloužil celokovové provedení. Konstrukční zpracování má přes použití plastu výbornou úroveň. Díly přesně lícují a vše do sebe zapadá nejen konstrukčně, ale i esteticky. Když tento notebook přenášíte, zda položíte na stůl a otevřete, zůstane ve vás vjem precizně zpracovaného kusu techniky. A o to návrhářem šlo. Vytvořit malý, lehký a přenosný počítač, natištěný výkonnými komponentami, který bude pro svého majitele ikonou prestiže.
Baterie 1,5-kilogramového notebooku ho dokáže držet při životě jednu až šest hodin, záleží na vytížení a podsvícení displeje i bezdrátových sítích.

Sony Vaio Z13 byl obdařen zajímavým displejem. Použít na 13,1-palcovou úhlopříčku Full HD rozlišení 1920 × 1080 chce řádnou dávku odvahy. Fyzicky panel měří 292 × 162 mm a celý díl s displejem má průměr jen 5 mm. Toto rozlišení vytváří na malé úhlopříčně tak jemnou kresbu, že bez zvětšení prvků systému alespoň na 125% je práce prakticky nemožná.

Po výkonové stránce jde o špičku. Drobný notebook má procesor Intel Core i7-640M s frekvencí 2,8 až 3,46 GHz. Paměti RAM můžeme nainstalovat až 8 GB. O grafickou stránku se stará integrovaná karta Intel GMA HD, nebo samostatná GeForce GT 330M.

Špičkou je i 256 GB SSD disk v interním Quad RAID zapojení, přičemž se jeho rychlost pohybuje v okolí 500 MB / s. To je 5 – 10 násobek běžných hodnot, přičemž odezva je takříkajíc nulová. Všechny tyto parametry kazí cena pohybující se nad 3 500 eury. Jde tak o extrémně mobilní, extrémně výkonný a extrémně drahý notebook.

1 komentář: „Vybíráme pracovní notebook pod stromeček“

Komentáře nejsou povoleny.