stavebně-technická činnost při správě nemovitostí

Většina z nás dospěje dříve či později k rozhodnutí koupě nemovitosti, ať už bytu, domu nebo pozemku. Takové rozhodnutí patří mezi jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě člověka, které chtě či nechtě ovlivní jeho další život, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu.

stavebně-technická činnost při správě nemovitostí
stavebně-technická činnost při správě nemovitostí

Ovlivňuje hlavně psychickou a finanční pohodu kupujícího, která se přímo odráží v osobním i pracovním životě. V dnešní uspěchané době s potřebným vysokým pracovním nasazením každého z nás z důvodu pokrytí základních finančních potřeb své rodiny se mnohdy proces spojený s koupí nemovitostí jeví jako jeden obrovský stres, z důvodu obav, zda vyberu tu „správnou nemovitost“, tj jestli jsem schopen jako laik odhalit případné rizika spojená s tímto procesem, zda jsou na vybrané nemovitosti jasné vlastnická práva, tíhy, zda má daná nemovitost tu „správnou cenu“, zda je jejich stavebně technický stav v souladu s platnou legislativou, normami, vyhláškami , co když se na kupované nemovitosti po jejím koupi objeví závady menšího či většího charakteru, co když v průběhu užívání zjistím nevhodnost použití některých materiálů, konstrukční, instalační nebo technologické poddimenzovaný apod. To je jen malá část otázek, které víří kupujícímu jako laikovi v hlavě a i při aktivní snaze dozvědět se něco o tomto procesu na internetu, není možné aby toto věděl kupující reálně posoudit.

technická evidence domů, bytů a nebytových prostor, pozemků
technická evidence domů, bytů a nebytových prostor, pozemků

Možná si většina z Vás řekne, že tímto všem mě převede a stavebně technický stav kupované nemovitosti mi popíše „realiťák“ z realitní kanceláře. Toto je jeden obrovský omyl a klam v očích veřejnosti. Nemám to nikomu za zlé, protože masírování hlav veřejnosti ze strany realitních kanceláři o jejich profesionalitě a vysoké odbornosti, různé dobře marketingově znějící služby jako „arbitr“, velkohubé prohlášení typu „garance prodeje Vaší nemovitosti do 14 dní, co dokážeme my, nedokáže nikdo jiný „a stará známá odpověď“ realiťáka „na všechny otázky -“ není problém „jsou z 95% absolutně nepravdivé a zavádějící. Třeba si jednoduše uvědomit, že „realiťáci“ jsou „pouze a jen“ zprostředkovatelé. Jelikož málokteří mají pevnou složku mzdy, většinou jsou to živnostníci a ne zaměstnanci, jejich mzda je závislá „jen a jen“ od toho, kolik nemovitostí prodají, z čehož jim náleží část provize a mají proto velmi velkou motivaci Vám nemovitost prodat téměř „za každou cenu „.

správa nemovitostí v České republice

Svým šťavnatým popisem o jedinečnosti dané nemovitosti Vás budou přesvědčovat, že to je to pravé pro Vás, časově Vás tlačit k rozhodnutí, neboť o danou nemovitost má zájem dalších x-zájemců. Na jedné straně jim to nemám za zlé, protože je to jejich práce, ale na druhé straně by měli být opatrní ve svých „odborných“ vyjádřeních, protože 95% z nich nemá vzdělání stavebního nebo podobného charakteru nebo praxe v blízkém odvětví a někteří z nich před pár týdny pracovali lze ve zcela jiném odvětví (např. jako automechanik, kuchař, úředník, prodavač ovoce a zeleniny apod.). Nechci tímto svým názorem nikoho urazit a je mi jasné, že prodej nemovitostí není žádná jaderná fyzika, ale aspoň jako takové základní předpoklady, které jsem zmiňoval, by měl „dobrý realiťák“ splňovat az uvedeného je jasné, že takový člověk Vám prostě není schopen pravdivě podat adekvátní a odborná vyjádření a stanoviska k technickému stavu kupované nemovitosti.

Z uvedeného vyplývá, že při tak závažné životní investici jako je koupě nemovitosti, by kupující neměl hazardovat s myšlenkou, že celý proces zvládnu sám nebo s pomocí „realiťáka“. Je nanejvýš důležité získat nezávislý ale hlavně odborný pohled na kupovanou nemovitost. Mnohdy po takové obhlídce získá kupující od stavebního odborníka takové informace, které mohou být vážným argumentem pro snížení kupní ceny ze strany prodávajícího a mohou znamenat úsporu výrazné finanční částky, při které se honorář stavebního odborníka jeví jako zanedbatelná částka.