Muslimské dívky budou plavat společně s chlapci, rozhodl soud ve Štrasburku

 

Společné plavání dětí neporušuje náboženskou svobodu. Rodiče musí poslat muslimské dívky na plavání.

Jedna měla sedm a druhá devět let. Jejich rodiče, švýcarští občané tureckého původu, jim nedovolili chodit na kurzy plavání, kde chodili i chlapci. Tvrdili, že to nedovoluje jejich náboženství. Dívkám dovolili na plavání nosit Burkiny, celotělové plavky. Švýcarské úřady za to rodičům stanovily pokutu.

Zásah do náboženské svobody
Evropský soud pro lidská práva se nyní postavil na stranu úřadů, které trvaly na integraci dětí do společnosti. Rozhodl, že dívky na smíšené kurzy plavání chodit budou. Jak uvedl deník Basler Zeitung, soud přiznal, že svým verdiktem zasáhl do náboženské svobody. Zároveň to neuznal jako její porušení, protože rozhodnutí úřadů bylo v souladu se švýcarskými zákony a měli legitimní cíl: umožnit dívkám, aby se mohli účastnit všech školních aktivit, včetně plavání,

„Škola má v procesu sociální integrace významné místo, především pro žáky zahraničního původu,“ uvedl soud podle České televize v prohlášení. Zájem na tom, aby se dívky začlenily do společnosti a přizpůsobily se místním zvyklostem převážil nad přáním rodičů, aby se dívky na smíšených kurzech plavání nezúčastnili.

Na štrasburský soud se obrátili rodiče poté, co jim švýcarské úřady udělily pokutu. Rodiče se tak nejprve obrátili na místní soud, který dal v roce 2011 za pravdu úřadem, stejně rozhodl vyšší soud o rok později. Štrasburský soud dostal jejich případ v roce 2012.

Řešili to i Němci
Podobný případ řešil podle České televize německý soud v roce 2013 a také rozhodl, že 13-leté muslimské dívka musí chodit na smíšené lekce plavání. „Musíme počítat s nábožensky pluralitní společností, s mnoha různými názory. Pravidlo svobody pak musí být v souladu s těmito názory. Ale pokud bychom vyhověli všem, pak by společná výuka prakticky nebyla možná, „uvedla tehdy mluvčí federálního soudu Renate Philippová.