minimální mzda na Slovensku

Slováci pobírají sedmou nejnižší minimální mzdu z 22 zemí Evropské unie, které mají zavedenou garantovanou spodní hranici příjmu. Takovou informaci zveřejnil portál hnonline.sk.

minimální mzda na Slovensku
minimální mzda na Slovensku

Pod pojmem minimální mzda se rozumí nejnižší možná mzda, která musí být zaměstnanci vyplacena za plný úvazek. Přibližně 4% lidí na Slovensku pracují za minimální mzdu. Pracovat za nízký plat představovalo značné riziko do budoucna, proto byl zaveden minimální důchod. Minimální mzda pro rok 2019 představuje 520 €. Pro jednu odpracovanou hodinu je to 2,989 €. V roce 2018 byla minimální mzda na úrovni 480 € a minimální hodinová mzda byla ve výši 2,759 €. Minimální mzdu je možné mít i vyšší. Existuje noční příplatek, na který máte nárok pokud pracujete v noci. Některé práce jsou náročnější a proto mají vyšší koeficient a tím i vyšší mzdu. Uvedená částka minimální mzdy je v hrubém. Z této mzdy se platí daně a odvody a po odečtení daní a odovodů je výška minimální čisté mzdy okolo 430,35 €. Výpočet čisté mzdy je pouze orientační. To, kolik v čistém dostanete závisí také na počtu dětí a také faktu, zda podepíšete nezdanitelnou část základu daně.

Přibližně 4% lidí na Slovensku pracují za minimální mzdu.
Přibližně 4% lidí na Slovensku pracují za minimální mzdu.

Uvádí se, že nejnižší minimální mzdu pobírají Bulhaři. V lednu tohoto roku byla na úrovni 286 eur. V případě, že Slovák pracuje za minimální příjem, od začátku letoška činí jeho hrubá mzda 520 eur brutto.

Podle Lenky Buchlákové, analytičky České spořitelny, minimální mzda se na Slovensku zvyšovala v lednu z původních 480 eur na zmíněných 520 eur.

V současné době přibližně čtyři procenta Slováků pracují za tzv. „minimálku“. Nejvyšší minimální mzdu dostávají lidé v Lucembursku, a to až ve výši 2071 eur, což na Slovensku výrazně převyšuje i průměrný měsíční plat.
Dále se podotýká, že jen 22 zemí v rámci EU má zavedenou minimální mzdu. Země jako Dánsko, Itálie, Rakousko, Finsko a Švédsko ji nemají. Minimální mzdy se v průměru pohybují na východě Evropské unie na úrovni 600 eur, okolo hranice 1400 eur se pohybují na severozápadě EU.

„Z důvodu nižších příjmů si mnozí Slováci nedokážou měsíčně nic ušetřit. Přesto jsou v průměru Slováci schopni dát stranou 65 eur měsíčně,“ uvedla Buchláková.

Kromě toho odbornice poznamenala, že je to komplikovanější v případě svobodných žen, matek a otců, kteří jsou na péči o dítě sami. Podle jejích slov tito lidé patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel, kteří nedokážou čelit nečekaným finančním výdajům, jako je například porouchaná pračka či auto.