Kde leží v Řecku Athény ?

Kde leží v Řecku Athény ?

Atény je město v na řeckém ostrově Attica. Nachází se 37,98 zeměpisné šířky a 23,72 zeměpisné délky a nachází se v nadmořské výšce 42 metrů nad mořem. Atény mají 664 046 obyvatel, což z něj činí největší město v Attice.

Kde leží v Řecku Athény ?
Kde leží v Řecku Athény ?

Starodávné Atény byly mocným městským státem, který vznikl ve spojení s námořním rozvojem přístavu Pireus. Centrum pro umění, učení a filozofii, domov Platónovy akademie a Aristotelova lýcea. Jsou široce uznávána jako kolébka západní civilizace a místo narození demokracie převážně kvůli jeho kulturní a politický dopad na evropský kontinent, zejména na Římany. V moderní době jsou Atény velkou kosmopolitní metropolí a středem hospodářského, finančního, průmyslového, námořního, politického a kulturního života v Řecku.

Atény jsou globální město a jedno z největších hospodářských center v jihovýchodní Evropě.
Atény jsou globální město a jedno z největších hospodářských center v jihovýchodní Evropě.

Atény jsou globální město a jedno z největších hospodářských center v jihovýchodní Evropě. Má velký finanční sektor a jeho přístav Piraeus je největším osobním přístavem v Evropě a druhým největším na světě. zatímco je zároveň šestým nejrušnějším osobním přístavem v Evropě. Obec Atény (také město Atény), která ve skutečnosti představuje malou správní jednotku celého města, měla v rámci svých oficiálních limitů počet obyvatel 664 046 (v roce 2011) a rozlohu 38,96 km2 (15,04 km2) mi). Městská oblast Athén (Větší Atény a Větší Pireus) přesahuje hranice svých správních měst, s počtem obyvatel 3 090 508 (v roce 2011)  na ploše 412 km2 (159 čtverečních mil).  Podle Eurostatu byla v roce 2011 funkční městská oblast (FUA) v Athénách 9. nejlidnatějším FUA v Evropské unii (6. nejlidnatější hlavní město EU) s počtem obyvatel 3,8 milionu lidí. Atény jsou také nejjižnějším hlavním městem evropské pevniny.

Dědictví klasické éry je ve městě stále patrné, reprezentované starými památkami a uměleckými díly, z nichž nejznámější je Parthenon, považovaný za klíčový mezník rané západní civilizace. Město také zachovává římské a byzantské památky, stejně jako menší počet osmanských památek. Atény jsou domovem dvou světových památek UNESCO, Akropole v Athénách a středověkého kláštera Daphni. Památky moderní éry, které sahají až do založení Atén jako hlavního města nezávislého řeckého státu v roce 1834, zahrnují helénský parlament a tzv. „Architektonickou trilogii Athén“, která se skládá z řecké národní knihovny, národní a Kapodistrianská univerzita v Athénách a Aténská akademie. Atény jsou také domovem několika muzeí a kulturních institucí, jako je Národní archeologické muzeum, představující největší sbírku starověkých řeckých starožitností, Muzeum Akropole, Muzeum Cycladic Art, Benaki Museum a Byzantské a Křesťanské muzeum. Atény byly hostitelským městem prvních moderních olympijských her v roce 1896 ao 108 let později přivítalo domov letních olympijských her v roce 2004, což z něj učinilo jedno z mála měst, kde se olympijské hry pořádaly více než jednou.