Juliette Lewis americká filmová herečka

Juliette Lewis americká filmová herečka. Narodila se v Los Angeles jako dcera herce Geoffreyho Lewise. Koncem osmdesátých let začala hrát v televizních seriálech a také filmech.

Juliette Lewis americká filmová herečka
Juliette Lewis americká filmová herečka

Kaliforňanka Juliette Lewisová a její dva sourozenci nebyli dlouho svědkem šťastného manželství; rodiče (grafička + herec) se rozvedli již v roce 1975, kdy měla Juliette dva roky. S bratrem a sestrou zůstala u otce a právě během natáčení, jehož se účastnila, jí byla do krve vštípena láska k hereckému umění. Zpočátku koketovala se seriály (I MARRIED DORA nebo THE WONDER YEARS), ale ani celovečerní projekty na ni dlouho nečekali; hraje již od počátku 80. let (kdy oslavila své sedmé narozeniny).

Ze začátku ztělesňovala vedlejší dětské roličky ve filmech silných mužských protagonistů jako Clint Eastwood (ANY WHICH WAY YOU CAN), Dan Aykroyd (KRÁSNA Mimozemšťanka) a představila se jako filmová dcera Chevyho Chase ve VÁNOČNÍCH prázdniny. Zlom nastal remakem klasiky s Gregory Peck a Robertem Mitchum Mys hrůzy. Toho se ujal Martin Scorsese a 18letá Juliette ztělesnila Danielle, dospívající dceru rozhádaných manželů (Jessica Langeová & Nick Nolte), ohrožovaných vyšinutým psychopatem (Robert DeNiro), jehož živočišné sexualitě dcera podlehne. Po spolupráci s Woody Allenem (kterému šarmu propadla v manžele) přišla další její slavná role atraktivní mladé slečny pod nadvládou charismatického zlosyna, když ji Dominic Sena režíroval jako milenku nebezpečného kriminálníka (Brad Pitt se následně stal na několik let jejím partnerem v soukromém životě ), se kterým dělají společnost spisovateli (David Duchovny) na jeho road movie na místa, kde se odehrály děsivé zločiny (KALIFORNIE). S Pittem se poprvé setkala však již na počátku devadesátých let v televizním filmu SMRT přijít brzy, kde znovu dokázala, že má nadání pro výběr nekomerčních rolí (v tomto snímku drogovala a vraždila). Takže by jí sedla i role Winona Ryderová v Burtonově „Beetlejuice“, na kterou koncem 80. let ašpirovala.

Další výrazný part, do usnutí městečka přestěhovány dívka nadviažuce vztah se smutným mladíkem (Johnny Depp) a jeho retardovaným bratrem (s Leonardem DiCapriem si následně zahrála iv THE BASKETBALL Diaries), vytvořila ani ne 170 cm vysoká tmavovlasá herečka v Hallströmovej melodramatu CO žere Gilberta Grapea. Návratem ke kořenům byla role vyšinutý milenky vyšinutého šílence (tentokrát Woody Harrelson) v kontroverzních TAKOVÝCH NORMÁLNÍHO zabiják, s tím, že halucinogenní Oliver Stone si zahrál se scénářem natolik, že se od něj jeho autor (Quentin Tarantino) distancoval. Důkaz toho, jak Juliette přitahují filmový gauneři, předvedla i v roce 2003 jako další milenka dalšího šílence (se Stephenem Dorff hrála již v roce 1996 v THE AUDITION), ohrožujícího rodinu (např. Sharon Stoneová a Dennis Quaid), ale Figgise COLD CREEK MANOR byl už jen výluhem z výluhu. Po romantické oddychovka zkušené Nory Ephronovej (blázni A poloblázni) se Juliette v naturalistickém sci-fi vizonárstve scenáristy a producenta Jamese Camerona ZVLÁŠTNÍ DNI zmítala mezi dvěma muži (Ralph Fiennes a Michael Wincott).

Zhruba v roce 1995 nastalo období, kdy Juliette tak trochu ujel vlak. Zase ztělesnila dospívající dceru charismatického mužského představitele (nedostatkem víry trpící kněz Harvey Keitel), přitahována k bestiálním vrahem (Quentin Tarantino a George Clooney) v nočním pouštním baru svádivých nelítostný souboj s agresivními upíry v jatkách Roberta Rodrigueze Od soumraku do úsvitu. Tuto postavu ztělesnila už jako 23letá a někteří diváci se začali ptát, zda náhodou nadějná mladá herečka nezapadla do krabičky sexuální dospívající dívky. Z ní se nevymanila ani prostřednictvím dvou zajímavých projektů: v osobité romantice Garryho Marshalla JINÁ LÁSKA předvedla své herecké umění jako retardované dívka zamilované do retardovaného mladíka (Giovanni Ribisi) av drsném debutu scenáristy Bryana Singera, Peckinpah inspirovaného Stephena McQuarriea únosce, si zahrála těhotné dívka, unesené párem Grázlik (Benicio Del Toro, Ryan Phillippe).

Dnes má křehká, půvabná, neobvykle talentovaná a téměř vždy osobitá Juliette Lewisová za sebou úspěšně překonané drogové excesy (dokázala to s pomocí scientologické církve) a budoucnost stále téměř celou před sebou.