Jak začít podnikat? Administrativa začínajícího podnikatele

Firmu už založenou máte. Místo, kde budete podnikat, už máte zajištěno také. Dostali jsme se přes úvodní fázi. V následujícím článku nastíníme, jak si nejlépe udělat systém a pořádek v administrativě. Ušetříte spoustu času a ačkoli v současnosti nemáte skoro žádné administrativní úkoly, v budoucnu to oceníte, věřte nám.

Administrativa začínajícího podnikatele
Administrativa začínajícího podnikatele

Firemní účet
Založte si další bankovní účet pro účely vašeho podnikání. Není to podmínka (při živnostnících), ale takto budete mít mnohem lepší přehled. Nechceme vám radit, kterou konkrétní banku zvolit. Výběr banky mnohdy závisí na osobních preferencí (no schválně, zkuste udělat menší průzkum mezi svými známými na Facebooku) a byla by to spíše téma na další článek.

Víte zvolit dva přístupy. Buď chcete ušetřit a postačí vám balík základních služeb, nebo si připlatíte za služby v podnikatelském balíku, které vám v konečném důsledku mohou zpříjemnit podnikání (např. X-měsíční odpuštění poplatků za vedení účtu pro začínající podnikatele, přístup přes jedno přihlášení v internetbankingu k firemnímu i osobnímu účtu apod.). Při plnění určitých podmínek poskytují některé banky založení a vedení účtu i bez měsíčních poplatků.

My si však již v „době smartphonovým“ neumíme představit osobní i podnikatelský život bez mobilních aplikací, které poskytují mnohé banky. Našli jsme pro vás i zajímavou recenzi.

podnikatel
podnikatel

odvody
Jako živnostník musíte pravidelně odvádět peníze do zdravotní pojišťovny a Sociální pojišťovny. Trvalým příkazem v bance se vyhnete opozdí placení a následným úrokem ze strany Zdravotní pojišťovny. Jde o pravidelné měsíční platby pro účely zdravotní péče a stejně jako důchodového či nemocenského pojištění. Měsíční zálohy do zdravotní pojišťovny musí v nějaké výši odvádět téměř každý živnostník – buď v minimální zákonné (cca 60 EUR) nebo v o trochu nižší (pokud je živnostník zároveň zaměstnancem, studentům či důchodcům).

Trochu jiná „káva“ je pojištění sociální: živnostník ho povinně neplatí minimálně první rok podnikání. Po jeho skončení podá daňové přiznání a pokud jeho podnikatelský (pozor, příjem, nikoli základ daně) přesáhl zákonnou hranici (cca 5 000 EUR), je povinen platit vypočítané měsíční pojistné (minimálně cca 136 EUR). V opačném případě ne.

Pozor však na splatnost obou zmíněných odvodů. Za placení po termínu může následovat trest: např. různé sankce a úroky ze strany pojišťoven příp. odmítnutí nároku na dávku (v praxi často zejména mateřské). Zpoždění v placení se víte vyhnout prostřednictvím trvalého příkazu v bance. Ušetříte tak čas, zbavíte se úzkosti a můžete se věnovat důležitějším věcem.

evidence
Při podnikání je velmi důležité si VŠE evidovat. Vše si evidujte a zakládejte do šanonů, co si nemůžete založit, tak si oskenujte a pro jistotu i okopírujte. Dopisy a potvrzení z úřadů, z pojišťoven, banky, všechny smlouvy, dohody, … později – při sporech, nejasnostech, či různých kontrolách ze strany úřadů – se vám sejdou.

Jednou z podmnožin evidence je účetnictví resp. povinné evidence pro účely daně z příjmů, DPH, či mezd. Živnostník (resp. OSVČ) má život jednodušší jako majitel eseróčkách: své příjmy a výdaje může dokladovat formou jednoduchého účetnictví, ale ideálnější je daňová evidence (doporučujeme), navíc si podnikatelé, kteří žádné výdaje nemají (popř. Se jim nechce „babrat“ s block) mohou vést paušální výdaje s minimalistickou evidencí příjmů, faktur a odvodů. Eseróčkách a jiné právnické osoby vedou poměrně komplikovanější a rozsáhlejší podvojné účetnictví – tuto odbornou a zodpovědnou práci doporučujeme outsourcovat na externího účetního.

fakturace
Je možné, že ze začátku nebudete hodně fakturovat. Nicméně, tomu, že jsme vám v podnikání bude dařit, takže bezpodmínečně doporučujeme najít si nástroj na evidenci podnikatelské agendy. Samozřejmě, že fakturu si umíte vytvořit i v Excelu. Je však dobré začít pracovat v jednom systému, zejména proto, že do budoucna by mohlo být těžší přejít na jiný systém.

Evidujte všechny vystavené faktury
Evidujte si odvody, které jste zaplatili
Evidujte si bločky a došlé faktury související s podnikáním (v případě živnostníka, který si uplatňuje paušální výdaje si došlé faktury a bločky nemusíte evidovat, ale člověk nikdy neví, zda se mu nakonec nesejdou, pokud se rozhodne pro reálné náklady)
přehledy
Udělejte si přehled ve financích. Pomůže vám to například jako neplátce DPH, který pokud dosáhne určitého obratu, musí se povinně stát plátcem DPH. Také pokud jste si k startup-ovému projektu přizvali investora – určitě bude chtít přehledy vidět i on.

SuperFaktúra je přizpůsobena živnostníkům, malým a středním podnikatelům. Administrativa a SuperFaktúra jdou ruku v ruce. Umíte si v ní vytvářet faktury, cenové nabídky, objednávky, evidovat všechny náklady, včetně odvodů. Jako živnostník, který si uplatňuje paušální výdaje nebo vede zjednodušenou daňovou evidenci, si můžete v SuperFaktúre vytvořit dokonce daňové přiznání. Všechny údaje a doklady jsou v SuperFaktúre automaticky zobrazovány v přehledech, takže máte obraz o výnosech, nákladech a také obratu (kdy se budete muset registrovat jako plátce DPH). Výhodou je, že v SuperFaktúre je vše online, tedy i v případě, že vám krachne počítač, data nikdy neztratíte. A ke všemu se můžete dostat z jakéhokoliv místa, kde je připojení na internet.

1 komentář: „Jak začít podnikat? Administrativa začínajícího podnikatele“

Komentáře nejsou povoleny.