Isaac Lee Hayes

Isaac Lee Hayes Jr. (20. srpna 1942 – 10. srpna 2008) byl americký zpěvák, skladatel, herec a producent. Hayes byl jedním z tvůrčích sil za gramofonové firmy Southern soul Stax Records, kde fungoval jak jako firemní skladatel, tak jako hudebník a producent nahrávek, který spolupracoval se svým partnerem Davidem Porterem v polovině šedesátých let. Hayes a Porter, spolu s Billem Withersem , Sherman Brothers , Steve Cropperem a Johnem Fogertym, byli uvedeni do Síně slávy skladatelů v roce 2005 jako uznání psaní písní pro sebe, dua Sam & Dave, Carla Thomas a další. V roce 2002, Hayes byl uveden do Rock and Roll síň slávy .

Isaac Hayes – soulový a funkový zpěvák
Isaac Hayes – soulový a funkový zpěvák

Píseň “ Soul Man „, kterou napsal Hayes a Porter a která poprvé představila Sam & Dave , byla uznána jako jedna z nejvlivnějších písní posledních 50 let v Síně slávy Grammy . To byl také oceněn Rock and Roll Hall of Fame , od Rolling Stone časopis , jakož i Recording Industry Association of America (RIAA) jako jeden z písní století . Během pozdních šedesátých lét, Hayes také začal kariéru jako umělec nahrávky. On měl několik úspěšných soulových alb jako Hot Buttered Soul (1969) a Black Moses (1971). Kromě jeho práce v populární hudběpůsobil jako skladatel hudebních partitur pro filmy .

Isaac Hayes Hollywoodské hvězdy
Isaac Hayes Hollywoodské hvězdy

On byl dobře známý pro jeho hudební skóre pro film Shaft (1971). Pro “ téma od šachty ”, on byl udělil Academy cenu za nejlepší originální píseň v roce 1972. On se stal třetím Afričanem-Američan , po Sidney Poitier a Hattie McDaniel , vyhrát akademickou cenu v nějakém konkurenčním poli pokrytém Akademií pohybu. Obrazová umění a vědy . Za ten samý rok také získal dvě ceny Grammy . Později dostal svou třetí Grammy za své hudební album Black Moses .

V roce 1992 byl Hayes korunován čestným králem adského regionu Ghany jako uznání jeho humanitární práce. Choval se ve filmech a televizi, například ve filmech Truck Turner a I’m Gonna Git You Sucka , a jako Gandolf „Gandy“ Fitch v televizním seriálu Rockford Files (1974–1980). On vyjádřil charakter Chef od oživené komedie centrální série South park od jeho debutovat v roce 1997 až do roku 2005. Jeho vlivy byly Percy Mayfield , velký Joe Turner , James Brown , Jerry Butler ,Sam Cooke , Fats Domino , Marvin Gaye , Otis Redding a psychedelické skupiny duší jako The Chambers Brothers a Sly a Family Stone .

5. srpna 2003, Hayes byl poctěn jako BMI ikona u 2003 BMI Urban ceny pro jeho trvalý vliv na generacích hudebních tvůrců. [2] V průběhu své kariéry songwriting, Hayes dostal pět BMI R & B Awards, dvě BMI Pop Awards, dvě BMI Urban Awards a šest Million-Air citace. Od roku 2008 jeho písně vytvořily více než 12 milionů vystoupení.