Evropě hrozí nový problém. Do dvou let se objeví stovky islamistů

Během následujících dvou let opustí evropské věznice desítky lidí odsouzených za terorismus, informovala dnes agentura AP. Půjde o více než 200 osob, které z velké části vytvořili první vlnu islámských bojovníků, která proudila do Sýrie a Iráku za snem o vytvoření islámského kalifátu, který teprve vznikal.

Celkem odešlo od roku 2011 bojovat na Blízký východ na straně islamistů zhruba 12.000 Evropanů. Odhaduje se, že asi třetina z nich je opět zpět ve vlasti, kde většina žije zcela svobodně. Někteří čekají na soudní proces, ale většina z nich nikdy nebyla vystavena obviněním kvůli nedostatečným důkazem.

Mnoha dalším úřady v zemích původu či v tranzitních státech zabránili se na Blízký východ dostat. Část jejich své choutky po mučednickém boji v sobě udusila, část se pustila do teroristického boje doma.

Podle Rika Coolsaet, vědeckého pracovníka belgického Institutu Egmont, postupné propouštění odsouzenců bude představovat něco jako další vlnu navrátilců z blízkovýchodního bojiště, kteří představují potenciální nebezpečí pro evropskou společnost.

„Existuje celá řada osobních frustrací a motivací, které dotlačili mládež na cestu k Islámskému státu a kterými bychom se nyní měli zabývat,“ řekl Coolsaet. Podle něj by jinak vzniklo podhoubí pro vypuknutí další spirály islamistického násilí na starém kontinentu.