členství Turecka v Evropské unii – Evropská unie kritizuje Turecko

Po protestech Evropské unie v souvislosti s násilným chováním policie vůči demonstraci žen v Istanbulu Turecko vyjádřilo lítost nad tímto postupem. Turecký ministr zahraničí Abdullah Gül po včerejším setkání s představiteli EU přislíbil vyšetření incidentů. Unie nejdříve šokovaně reagovala na televizní záběry z demonstrace k Mezinárodnímu dni žen, na kterých policie bila ženy a mladé lidi. Policie při nedělní demonstraci použila slzný plyn a obušky a násilně rozehnala zhruba 500 účastníků. „Byli jsme šokováni záběry policie, jak bije ženy a mladých lidí na demonstraci v Istanbulu. Odsuzujeme všechny formy násilí, demonstrace musí být klidné … Jsme znepokojeni neúměrným použitím síly proti demonstrantům,“ uvedli ve společném prohlášení komisař pro rozšíření Olli Rehn, lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn a britský ministr pro evropské otázky Dennis McShane.
Šéf turecké diplomacie uvedl, že šlo o nepovolenou demonstraci, při které muselo zasáhnout „právo a zákon“. Zároveň však připomněl, že policie by měla při podobných případech postupovat opatrněji.
K události došlo v předvečer včerejších jednání EU s tureckými představiteli o pokroku, který země dosáhla v přípravách na vstup do unie. Unie na Turecko tlačila, aby urychleně podepsalo protokol, který se bude rovnat de facto uznání Kypru – nového člena EU, jehož vládu Ankara už tři desetiletí odmítá akceptovat.