Billy Sheehan

William „Billy“ Sheehan (narozený 19. března 1953), [1] je americký basista známý pro jeho práci s Talas, Steve Vai , David Lee Roth , pan velký , Niacin , a psi vinařství . Sheehan zvítězil v anketě „Best Rock Bass Player“ čtenářů časopisu Guitar Player pětkrát za svůj herní styl „lead bass“. [2] Sheehanův repertoár zahrnuje použití chording, obouruční odposlechu , pravá „three-finger picking “ Technika a řízené zpětné vazby .

Rané roky
Billy Sheehan je první elektrická basa byla Hagström FB [lw 1] , který byl brzy spojený Precision basem podobným Tim Bogert je. Poté, co získal Precision bass, odstranil pražce z Hagström. [lw 2] V průběhu let, on těžce změnil Precision basy také, scalloping pět nejvyšších pražců, přidávat krk pickup a další podporu pro šroub-na krku, který Sheehan považuje jeho největší slabost. Snímací krk byl přidán co Sheehan označuje jako „mimořádně hluboké low-end“, po vzoru Paul Samwell-Smith z Yardbirds a Mel Schacher z Grand Funk Railroad. Snímač typu Gibson EB-0 v krku a originální split Precision bass pickup každý z nich má své vlastní samostatné výstupní konektory na basu samotném, což umožňuje ovládání tónu přes basy. Přesná basa má protože been odešel, ale Sheehan ještě láskyplně se odkazuje na to jak “manželka”. [4] Sheehanův podpis Yamaha Attitude bass je vzorován po tomto nástroji. Sheehan také používá dva zesilovače, aby dosáhl svého signálního tónu, jednoho s úplným zkreslením a filtrováním s vysokým průchodem, který zní více jako kytara, a jeden super-čistý pro dolní konec snímače krku.

Talas
Sheehan je první kapela na plný úvazek byla Talas, mocenské trio s Dave Constantino na kytaru a Paul Varga na bicích. Kapela hrála směsici cover songů a originálního materiálu a všichni tři instrumentalisté střídali hlavní vokály.

Talas byl populární místní skupina v Buffalu pro přes dekádu, dosahovat kultovního stavu, který se rozšířil do severovýchodu nás a do Kanady. V roce 1978, Talas vydal jejich titulní debutové album, který generoval oblastní hit jeden, “vidět viděl”. To bylo během této doby že Sheehan psal “Shy Boy” (později re-zaznamenaný s Davidem Lee Roth), a “závislý na tom Rush” (později re-zaznamenaný s panem Bigem).
Sheehan na koncertě se Stevem Vaiem, 2005
V pozdních sedmdesátých létech, Sheehan také hrál v skupině volal Light roky s bubeníkem Ron Rocco kdo předtím hrál v skupině volal Black ovce s Cizinec zpěvák Lou Gramm v Rochesteru, NY. Poté, co se Sheehan vrátil do Talasu, otevřeli show pro UFO v Buffalu. To vedlo Sheehan k asociaci s kytaristou Michaelem Schenkerem a také mu pomohlo s prací v turné s UFO v roce 1983.

Talasova první národní expozice proběhla v roce 1980, kdy otevřeli třicet výstav pro Van Halena. Nicméně, úspěch byl nepolapitelný, a dokonce jako jejich značka čeho přišla být známý jako “kov glam” získal popularitu přes příští nemnoho roků, Talas zůstal nepodepsaným aktem, částečně kvůli špatnému vedení. [lw 3] Oni nezávisle vydali jejich debutní titulní “Talas” LP na Evenfall záznamech (reissued Metal blade) a pak “potopit vaše zuby do toho” na záznamech relativity.

Sheehan se snažil vzít Talas dále než jen regionální úspěch, reformoval Talas s dalším bubeníkem (Mark Miller), kytaristou (Mitch Perry, později i Heaven), a zasvěceným zpěvákem Philem Narem, s nímž Sheehan na konci 70. let pracoval. v jeho vedlejším projektu (Billy Sheehan Band). Talas by vydal jen jedno další album, Live Speed ​​on Ice. Po Mitch Perry opustil skupinu, on byl nahrazený Johnny Angelem, kdo hrál na kytaru s nimi pro jejich 1985/86 americké turné otevření pro Yngwie Malmsteen Rising sílu. Tam byl čtvrtý záznam Talas, pokusně titulovaný “světla, kamera, akce” být vydán na Gold hoře / A & M, ale to nikdy se dostalo přes demo fázi kvůli Sheehan odchodu se připojit k Davidovi Lee Roth je sólová skupina. Talas krátce pokračoval pod Philem Naro sans Sheehan, získávat Jimmyho Degrasso na bicích, Al Pitrelli na kytaru, Bruno Ravel na basu a Gary Bivona na klávesnicích, ale tentokrát byl Talas mrtvý a Ravel vytvořil Danger Danger. Sheehan také vyzkoušelToronto založená rocková kapela Max Webster , Sheehan být dlouho přítel Maxe Webster zpěváka kytarista Kim Mitchell kdo fronted Max Webster od 1973- 1981

V časných osmdesátých létech, Sheehan stal se zapojený do proto-thrash metalová skupina Thrasher, během této doby on sdílel scénu s budoucím Anthrax kytaristou Dan Spitz. Jeho angažovanost v Thrasheru netrvala dlouho, ale hrál na LP s vlastním názvem, který byl vydán na CD v roce 2008. [5]